Bármilyen sportról és mozgásformáról van szó, minden edzés szakaszosan van felépítve, így természetesen a futás is az ismert négy klasszikus etapból áll: bemelegítés, edzés, levezetés, nyújtás. A rutinos futókat nyilván nem kell meggyőzni a bemelegítés fontosságáról, de ha kezdőként olvasod ezeket a sorokat, akkor kérjük, hidd el, hogy az edzés első szakasza elmaradhatatlan!
Blog
Van egyáltalán értelme ennek a mondatnak? Túlzásba lehet vinni a gyógyulást? Röviden: igen. De mit is jelent ez? Mi van akkor, ha valaki túlkomplikál egy sportsérülést? Persze ez még mindig jobb, mint ha valaki nem foglalkozna vele. Miért fontos a magnézium, ha futó vagy? című cikkünkben arról olvashatsz, miért elengedhetetlen a nyomelem pótlása.
Egy bakancslista összeállítása segít neked abban, hogy tudatosítsd, milyen élményeket szeretnél megélni, és milyen célokat szeretnél elérni a futással. Biztos sok olyan pillanatod volt már, mikor eszedbe jutott, „de jó lenne, ha…”, viszont ezek a gondolatok hamar feledésbe is merültek. Itt az ideje összegyűjteni a vágyaidat, vesd papírra, mentsd le a telefonodra, tedd ki a hűtőre post-it-tel, ragaszd ki a falra, mindegy hogyan, de legyen veled minden nap a bakancslistád és használd motivációnak!
A futás egyre közkedveltebb és ezt felismerve, egyre több város érzi feladatának a futópályáik korszerűsítését, vagy új futókörök kialakítását. Az utóbbi években számos fejlesztés történt, mi pedig összegyűjtöttük, hogy hol tudsz a futás szeretetének hódolni.
Sétálni mindnyájan szeretünk, és azt is tudjuk, hogy ez az egyik legegészségesebb mozgásforma. Nincsenek szigorú szabályai, nincs korhoz kötve, nap- és évszaktól függetlenül űzhető szabadidős tevékenység, nem jár sérülésekkel, nem kerül semmibe, jót tesz testnek és léleknek. Ám ha nem csak az ebédet szeretnéd lejárni, és többre vágysz annál, hogy kiszellőztesd a fejd, akkor érdemes szintet lépni a kellemes andalgás után. Iktass be rendszeres gyaloglást a mindennapi rutinodba, és tekints sportolásként erre a mozgásformára.
Ameddig a futás és a kocogás jótékony hatásait szinte levegővétel nélkül tudnánk sorolni, addig a szóban forgó két mozgásforma közötti különbségek már jócskán feladják a leckét. Azt laikusként is tudjuk, hogy a futás az nem kocogás, mint ahogy a kocogás sem futás (mert intenzitásukban eltérnek egymástól), de hogy pontosan mekkora az a sebesség, ami már vízválasztó, arról sokszor még egy amatőr futónak sincsenek pontos ismeretei.
Ha van valami, amire egy sportolónak szüksége van, az a magnézium, ami nemcsak tabletta formájában, de krémként is könnyen bevihető a szervezetbe. A magnézium többek között megdobja az energiaszintet, segít a feszült izmok lazításában, és hidratálja a bőrt, ezért érdemes a legjobb termékeket választani. Izomlázra edzeni? című cikkünkben arról olvashatsz, hogy izomláz esetén milyen hatással bír az edzés, szabad-e egyáltalán ilyenkor sportolni.
Tetszik vagy sem, az óraátállítást idén sem ússzuk meg. Október 30-án kezdődik a téli időszámítás, és bár egy órával többet alszunk, ennek meglesz a maga ára. A belső ritmusunknak alkalmazkodnia kell majd az „ajándék” egy órához, de ahhoz is, hogy korábban fog sötétedni. Jönnek az egyre zimankósabb, ködösebb reggelek, a hidegebb, csapadékosabb napok, úgyhogy futóként is ajánlott tudatosan készülni a téli időszakra.
Mindenki érezte már kellemetlenül magát az öltözőben a futás utáni lábszag miatt. A kellemetlen szag azonban nem kell, hogy adottság legyen – egyszerű eszközökkel igenis könnyen leküzdhető, sőt, a cipők jó illatát sem lehetetlen megtartani. Ráadásul ehhez mindössze néhány praktikára lesz szükség, no meg a MERU SportCare lábdezodorára.
Ha megkérdezzük a rendszeresen futókat, mégis, hogy bírják, és nem unalmas-e futni, tízből tíz azt fogja mondani: eleinte nehéz volt, aztán egyre könnyebben ment, majd egyre jobban élvezték, ma meg már el sem tudják képzelni az életüket futás nélkül. Egyszerűen szeretik és igénylik ezt a mozgásformát. A rutinos futók ezen tapasztalata általában ösztönzőleg hat azokra, akik egy ideje már kacérkodnak a futás gondolatával, de a sérülések elkerülése és a lelkesedés megőrzése érdekében be kell tartanunk néhány alapszabályt.
Az izomláz egy alattomos tünetegyüttes, mert nem a mozgás során jelentkezik, hanem a terhelést követően órákkal vagy csak másnap kezdjük el érezni a vele járó fájdalmat. Azonban pont ez a jellemzője segít könnyen megkülönböztetni a sérülés okozta fájdalomtól. Sokakat foglalkoztat, hogy izomláz esetén milyen hatással bír az edzés. Szabad izomlázra edzeni?
Mint azt már korábbi bejegyzésünkben is ecseteltük, az ősz az egyik legideálisabb évszak arra, hogy újra formába lendüljünk, illetve ha hosszú távon gondolkozunk életmódváltásban, lefektessük a siker alapjait. A nyár utáni friss motiváció, a kellemes, nem túl meleg időjárás és az általános igény a stressz levezetésére jó recept a célok eléréséhez. Na de mik is ezek a célok?
Bőrünk a legnagyobb érzékszervünk, a legtöbb receptor itt található (a felnőtt ember bőrének felülete átlagosan 1,5 - 1,8 m², tömege kb. 10 kg). Rétegei: felhám, irha és bőralja. A különböző rétegek különböző feladatokat látnak el a szervezetünkben. Minden rétegben külön-külön megtalálhatóak egyes idegvégződések, receptorok, amik reagálnak a fájdalomra, hidegre, melegre stb. Ezen kívül verejtékmirigyeket, faggyú- és illatmirigyeket is találhatunk benne.
A sportolással olykor együtt járnak a különböző sportsérülések, melyek kisebb-nagyobb mértékben hátráltathatják az edzéseinket vagy akár a hétköznapjainkat is. Megfelelő odafigyeléssel azonban a sérülések kialakulásának kockázatát is csökkenthetjük, illetve baj esetén a regenerációs időt is lerövidíthetjük.
Szerencsére a rendszeres sportolás egyre elterjedtebb hazánkban is, és egyre többen vannak, akik törekednek a mindennapos mozgásra. A mindennapos mozgás megvalósítása azonban az elhatározást követően is komoly akadályokba ütközik. Ilyenkor következik ugyanis a logisztika, hogy hogyan is lehet ezt megvalósítani úgy, hogy az élet többi területe se „szenvedjen kárt”. Reggel? Este? Ebédidőben? Mégis mikor?
Amikor még nem vagyunk tapasztalt futók, esetleg éppen csak elkezdünk azon gondolkozni, hogy meg kéne próbálkozni a futással, komoly gondot okozhat, hogy milyen is az az útvonal, ami megfelelő számunkra, illetve amivel el tudjuk érni a céljainkat. A kérdés első hallásra nem tűnik túl összetettnek, azonban van pár dolog, amire érdemes odafigyelni.
A sportolás közbeni frissítés kérdése mindig is fontos kérdés volt nemcsak a profi, de az amatőr sportolók körében is. Mivel mozgás közben energiát égetünk el, a szervezet energiaraktárai szépen lassan kiürülnek, és amennyiben nem viszünk be megfelelő mennyiségű táplálékot, ez idő előtti fáradáshoz vezethet. Ezen kívül tudni kell azt is, hogy amikor sportolunk, szervezetünk fokozottan ki van téve a túlmelegedés veszélyének is, amely veszély a nyári hónapokban a sokszor extrém magas külső hőmérsékletnek köszönhetően csak fokozódik.
Amikor elhatározzuk magunkat, hogy nekiállunk edzeni, többnyire valamilyen konkrét céllal tesszük azt. A legnépszerűbb cél a fogyás, illetve az, hogy valamelyik testtájunk egy kicsit jobban nézzen ki.
Az utóbbi évtizedben ugrásszerűen megnövekedett azok száma, akik valamilyen konkrét cél kitűzésével szánják rá magukat a rendszeres mozgásra. Ez a konkrét cél ma már többnyire túlmutat azon, hogy „jól szeretnék kinézni” vagy, hogy „le szeretnék adni pár kilót”, így a sportos kihívások szervezésére is egyre nagyobb lett a kereslet. Erre a megnövekedett keresletre mára egész iparág épült ki, a tömegrendezvények között pedig az egyik legnépszerűbb az akadályfutás lett.
A nyáron, nagy melegben való sportolás veszélyeiről már írtunk egy korábbi blogbejegyzésünkben, most pedig arról fogunk ejteni néhány szót, hogy a megfelelő edzésidőpont kiválasztásával miként befolyásolhatjuk pozitív módon a teljesítményünket.
Blogunkban már több olyan sportágról is írtunk (pl. SUP, via ferrata), amely az utóbbi néhány évben került a „nagyközönség” látóterébe, vagyis pár éve örvendenek nagy népszerűségnek. Közéjük tartozik a jóga is, amelyet bár nem feltétlenül kell sportként definiálni, mégis az aktív kikapcsolódási formák közé tartozik.
Beköszöntött a nyár, amikor a hőséget sokan csak víz közelében tudják elviselni. Vannak, akik megelégszenek a klasszikus strandolással, azonban vannak olyanok is, akik a nagy melegben sem tudnak meglenni mozgás nélkül. Számukra egy kiváló aktív alternatíva a vízitúrázás, vagyis a túrakenuban, túrakajakban, vagy egyéb vízi sporteszközön (például SUP) való kirándulás.
A mindenki számára elérhető szabadidősportok tárháza egyre bővül és számos olyan sporteszköz elérhető a piacon, amiről még néhány évvel ez előtt azt sem tudtuk, hogy létezik. Az egyik ilyen sportág a Stand Up Paddle, vagyis a SUP, amely a gyakorlatban a kenuzás és a szörfözés keveréke, ugyanis egy túlméretezett szörfdeszkán kell egy nagyon magas kenulapáttal evezni.