Mekkora sportértéke van egy hétvégi jégkorcsolyázásnak?
Hazánkban az egyik legkönnyebben elérhető kifejezetten téli sport a jégkorcsolyázás. Az ország számos nagyobb városában van elérhető műjégpálya, illetve az adventi ünnepi időszak alatt sok helyen üzemeltetnek mobil jégpályákat is. A sportág nagy előnye, hogy pl. a síeléssel ellentétben nem igényel komolyabb anyagi befektetést, egy korcsolya használtan pár ezer forintért beszerezhető.
A jégkorcsolyázás sportértéke
Amellett, hogy a korcsolyázás remek kikapcsolódás, sokakban felmerülhet a kérdés, hogy lehet-e rá komolyabb sporttevékenységként tekinteni, avagy alkalmas-e a forma karbantartására, fejlesztésére. A válasz az, hogy természetesen alkalmas lehet, mivel egy aktív tevékenységről beszélünk, viszont egyáltalán nem mindegy, hogy milyen intenzíven és milyen hosszú ideig műveljük, ahogy az sem mindegy, hogy milyen alap kondícióval rendelkezünk.
Egy egyébként jellemzően inaktív személynek egy baráti tingli-tangli korcsolyázás is bírhat komoly sportértékkel, míg egy jó karban lévő, rendszeres edzéseket folytató illetőnek ez meg sem kottyan.
Milyen izmokat fejleszt a jégkorcsolyázás?
A mozgás maga nem meglepő módon legjobban a görkorcsolyára hasonlít, így főleg a combközelítő és távolító izmokat tudjuk vele megdolgoztatni. Mivel a jég instabil felületnek számít (még akkor is, ha vérprofi valaki), a törzs izmai komoly munkát végeznek az egyensúly megtartása érdekében, és minél kevésbé ügyes valaki, annál több energiát fektet a felesleges izomfeszítésekbe.
Az, hogy milyen időtartamú és intenzitású korcsolyázásnak van reális edzésértéke az teljes mértékben egyénfüggő. Alapvetően minden sportban a terhelés mértékét legkönnyebben a pulzusértékekből lehet meghatározni. Ma már olyanok is viselnek pulzusmérésre alkalmas okosórát, akik egyébként nem követik célzottan ezt az értéket. Nekik tudjuk javasolni, hogy ha kíváncsiak arra, hogy éppen hogy is teljesítenek, néha pillantsanak rá az eszközre. Ha 100-120 közötti ez az érték, akkor már beszélhetünk edzésről.
Anélkül azonban, hogy bármiféle jóslatokba bocsátkoznánk, nyugodtan leszögezhetjük, hogy nem a korizás lesz az a sport, ahol a felesleges kalóriák őrült ütemben égnek majd el (kalóriaégetésre még mindig az egyik leghatékonyabb testmozgás a futás). Persze nem kell nagyon negatívan hozzáállni a dologhoz, ha tudunk egy órát megállás nélkül csúszni, akkor azért már tettünk valamit az egészségünkért!
A szezonalitás velejárói
Egy dolog közös az edzett, az edzetlen, a kikapcsolódni és a fogyni vágyó korcsolyázóban. Mégpedig az, hogy nagyon jó eséllyel abszolút szezonálisan és akkor sem rendszeresen űzi ezt a sportot. Ez a rendszertelenség pedig azt eredményezi, hogy a korcsolya viselése bizony okozhat kellemetlenségeket. Hűsítő és regeneráló krémek használatával a vízhólyagok, nem kívánt bőrkeményedések, a sarok kirepedezése elkerülhető, amennyiben pedig már megtörtént a baj, kezelhetők akár a komolyabb zúzódások, sérülések is.
A Meru sarokpuhító egyszerre puhítja és hidratálja a bőrt, sérülés esetén pedig hámosít is a gyorsabb gyógyulás érdekében.