A mikrosérülésekről általánosságban
Minden sportoló állandóan visszatérő problémája az izomláz, aminek tüneteit különféle praktikákkal, illetve hűsítő és regeneráló krémekkel igyekeznek orvosolni. Hogy az izomláz valóban probléma-e, arról mindjárt ejtünk néhány szót, mindenesetre a fájdalom mértékétől függően egy igen kellemetlen jelenségről beszélünk.
Mitől alakul ki izomláz?
A tudósok körében sokáig nem volt teljes egyetértés az izomláz valódi okát illetően, mára azonban számtalan kutatás bizonyítja, hogy a fájdalom forrása az izomban túlterhelés hatására keletkezett mikrosérülésekben, mikroszakadásokban keresendő. Elsőre azt gondolnánk, hogy ha ez valóban így lenne (ha az izmunk bármilyen mértékben elszakadna), azt rögtön éreznünk kellene. A felvetés jogos, azonban ebben az esetben nem a teljes izomrost sérül, hanem csak annak bizonyos alkotóelemei, így a fájdalom csak ezen komponensek késleltetett gyulladása után jelentkezik. A jelenség angol elnevezése is - delayed onset muscle soreness – vagyis “késleltetett izomfájdalom” is erre utal.
Az izomláz kezelése, elmúlása
Bár az izomláz valóban az izom fizikai túlfeszítéséből adódik és az izomban fizikai elváltozás történik, gyógyulása a legdurvább esetben sem tart tovább 5-7 napnál. A sérült miofibrillumok egészen egyszerűen elhalnak és egy sor biokémiai folyamat hatására újak képződnek helyettük. Ezeket a folyamatokat meggyorsíthatjuk különböző edzéskiegészítő eljárásokkal, mint pl. hidegterápia, illetve éppen ilyen helyzetekben nyújt segítséget például a MERU HELP izomlazító krém.
Maga a fájdalom természetesen nem kötelező része a felkészülési folyamatnak, azonban az általános edzéselmélet szerint, ahhoz, hogy egy izom fejlődni tudjon, bizonyos mértékben mindig túl kell, hogy terheljük.
A terhelés növelése többféleképpen történhet: változtathatunk az intenzitáson, a távon vagy edzőtermi edzés esetén a súlyokon. A kitűzött célok érdekében ezen túlterheléseket tervezetten célszerű végezni, ugyanis bár az izomban okozott „jótékony” szakadások hasonlóak, két különböző edzésfajtával generált izomláz különböző edzéshatást válthat ki. Magyarul: attól, hogy izomláz van a lábunkban, még nem biztos, hogy gyorsabban fogunk futni!
Hál’ Istennek a képlet egészen egyszerű (illetve nagyon bonyolult, de a lényeget megérteni egyszerű), : Amilyen fajta izomösszehúzódást (kontrakciót) generálunk egy gyakorlatban, az izom azon képessége fog fejlődni. Tehát, ha egy gyakorlat excentrikus összehúzódást idéz elő, akkor az izom excentrikus képessége fog elsősorban növekedni. Létezik úgynevezett transzfer hatás a különböző kontrakciók között, vagyis más képességek is fejlődhetnek, azonban ezek mértéke nem számottevő.
Létezik az a népi legenda, hogy ha az izomlázra rádolgozunk, az segíti az izom regenerációját és a fájdalom hamarabb elmúlik. Ezt a jelenséget mindeddig semmilyen kutatás nem igazolta (a közvetlen összefüggések tekintetében), az azonban tény, hogy a rádolgozás nem ront a helyzeten. A sérült rostok munkáját az épek veszik át és az izom hasonló, vagy akár nagyobb erőkifejtésre is képes, mint az izomláz előtt. Ez annak köszönhető, hogy az ép rostok elektromos aktivitása nő, így erősebb összehúzódásra is képesek.
Bizonyos esetekben előfordulhat, hogy mégsem érezzük a fejlődést, de szerencsére tudjuk mi az a 10 leggyakoribb ok, amik akadályozhatnak a fejlődésben.